Spis treści

Wyniki numeryczne

Na podstawie tych wyników wyznaczono wartości LDWN dla każdego dnia roku. Celem tych obliczeń jest ocena skuteczności zaproponowanej metody aproksymacji modelowej poprzez znalezienie α optymalnego. Stałą adaptacji „α” wyznaczono na podstawie rekurencyjnych obliczeń w zakresie od 0,05 do 0,95. Również wyznaczono wariancję z przedziału monitorowanej zmienności wskaźnika długookresowego LDWN. Jako wartość początkową modelu w procesie rekurencyjnym wyliczeń przyjęto wartość średnią pierwszych siedmiu wartości wskaźnika dzienno-wieczorowo-nocnego.

Na poniższym wykresie zaprezentowano kolejne przybliżenia oszacowanych wyników z modelu Browna.

Przebieg zmienności LDWN i jego aproksymacji modelowej dla α = 0,15
Rys. 9.  Przebieg zmienności LDWN i jego aproksymacji modelowej dla α = 0,15

 

Na podstawie otrzymanego wykresu obserwuje się dobre rezultaty zaproponowanego modelu dla rzeczywistej oceny wskaźnika długookresowego.

Wnioski

Wynikiem projektu jest stworzenie rozwiązania technologicznego zapewniającego zautomatyzowanie procesu gromadzenia danych akustycznych i pozaakaustycznych. Elastyczność przedstawionego systemu  stwarza  możliwość zaimplementowania obsługi innych wymaganych modułów pomiarowych, a co za tym idzie zwiększenia spektrum zastosowań. Wykorzystanie technologii transmisji danych takich jak łączność bezprzewodowa znosi ograniczenia wynikające z dostępności do urządzenia ze względu na położenie (trudno dostępne miejsca usytuowania) oraz bariery odległości.

Jednym z głównych celów projektu jest stworzenie sieci stacji monitorujących, których zadaniem jest gromadzenie informacji przydatnych do podejmowania decyzji administracyjnych w zakresie poprawy stanu środowiska akustycznego. Właściwie zorganizowane dane wejściowe w dużej mierze stanowić będą nie tylko podstawę analizy algorytmów identyfikacji źródeł hałasu, np. przejeżdżających pojazdów, ale przede wszystkim umożliwią opracowanie i przetestowanie modelu obliczeniowego pozwalającego w czasie rzeczywistym generować rozkład pola akustycznego w określonym rejonie ściśle związanym z siatką punktów pomiarowych (systemem monitorującym). W dużej mierze pozwoli to na ograniczenie kosztów związanych z prowadzeniem pomiarów akustycznych, jak i co najważniejsze znacznie usprawni podejmowanie decyzji administracyjnych.

W wyniku przeprowadzonych rozważań na bazie dostępnych technik statystycznych popartych obliczeniami numerycznymi:

  • sformułowano nową propozycję estymacji długookresowych wskaźników hałasu LDWN, LN oraz ocen ich niepewności dla oceny hałasu drogowego,
  • wybrano procedurę dla jej realizacji wywodzącą się z adaptacyjnych technik wyrównywania wykładniczego,
  • zaproponowana procedura rekurencyjnej estymacji długookresowych wskaźników hałasu LDWN, LN i oszacowania ich niepewności są spójne z uwarunkowaniami kontrolnymi środowiska,
  • wstępne rezultaty badań są obiecujące dla rozwijania zaproponowanej koncepcji i aplikacji do praktyki kontrolnej.

prof. dr hab. inż. Wojciech Batko
mgr inż. Renata Bal-Pyrcz
mgr inż. Bartłomiej Borkowski
mgr inż. Krzysztof Głocki
Katedra Mechaniki i Wibroakustyki
Akademia Górniczo – Hutnicza
w Krakowie

Literatura (PDF)

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.