Inżynieria ruchu

Porozumienie BiaLubOl dla bezpieczeństwaProjekt pt. „Trans – BiaLubOl. Poprawa bezpieczeństwa na drogach w województwie lubelskim, podlaskim i warmińsko–mazurskim” miał na celu poprawę stanu gotowości do interwencji jednostek Państwowej Straży Pożarnej w województwach wymienionych jego w tytule. Celem strategicznym było podniesienie bezpieczeństwa ruchu drogowego na najbardziej obciążonych szlakach w Polsce Wschodniej poprzez usprawnienie ratownictwa drogowego w województwach uczestniczących w projekcie. W ten sposób projekt realizował podstawowe założenie priorytetu VIII Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe, działanie 8.1 Bezpieczeństwo ruchu drogowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z którego pochodziły środki na sfinansowanie tego przedsięwzięcia.

Nowa mapa ryzyka na drogach krajowych w PolsceProgram EuroRAP realizuje działania w ramach III Europejskiego Programu BRD, którego celem jest zmniejszenie o 50% liczby śmiertelnych ofiar ruchu drogowego w ciągu dekady 2001-2010. Między innymi wdrożył systematyczną ocenę poziomu ryzyka na podstawowych drogach w Europie, służącą wskazywaniu zagrożeń na niebezpiecznych odcinkach oraz proponowaniu praktycznych środków zaradczych. Celem oceny poziomu ryzyka jest tworzenie podstaw do decyzji strategicznych dotyczących poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego EuroRAP również wspiera przygotowania IV Europejskiego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2011-2020.

„Mądry transport – lepsze życie”W XXI wieku samochody są bez wątpienia czymś więcej niż tylko środkiem transportu. Służą przede wszystkim do przemieszczania się, ale jednocześnie świadczą o statusie majątkowym właściciela, bywają powodem do dumy lub największym marzeniem. Tymczasem w mieście samochód przynosi tyle korzyści co problemów.

Zatłoczenie ulic powoduje, że w godzinach szczytu podróż autem nie jest czasowo opłacalna. Ze względu na koszt paliwa nie jest również oszczędna dla kieszeni. Miejsc parkingowych jest zawsze za mało, nawet na osiedlach mieszkaniowych lub w miejscu pracy, a w centrach miast trzeba za nie dodatkowo płacić. Poza ekonomicznymi aspektami należy wziąć pod uwagę wzrost emisji zanieczyszczeń i hałasu oraz straty spowodowane wypadkami komunikacyjnymi.

Rola roweru w polityce transportowej UE i PolskiW niektórych miastach europejskich udział podróży na rowerze przekracza nawet 30%, jak we włoskim mieście Ferrara (31%). Wśród „rowerowych” liderów jest Kopenhaga (30% udziału podróży rowerem),  Cambridge (27%), Amsterdam (25%), Bazylea (23%), a także Fryburg (20%) i Berno (15%). To efekt prawidłowych polityk transportowych, jakie przyjęły i realizowały te miasta. Zasady tych polityk wyznacza szereg europejskich dokumentów. W nich właśnie istotną rolę przypisano ruchowi rowerowemu.

Koncepcja Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa Transportu„Wielkie katastrofy to kamienie milowe w procesie tworzenia nowoczesnych rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa”. Słowa prof. Pietera van Vollenhovena nieprzypadkowo zostały przytoczone we wstępie do III tomu monografii dotyczącej bezpieczeństwa transportu. Publiczna prezentacja „Koncepcji Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa Transportu” odbyła się po katastrofie pod Smoleńskiem, kiedy bezpieczeństwo transportu oraz niezależność badań przyczyn i okoliczności katastrof leżało w kręgu zainteresowań opinii publicznej. 22 kwietnia, podczas konferencji, która odbyła się na Politechnice Gdańskiej, podsumowano trzyletnie prace badawcze, których rezultatem jest właśnie koncepcja Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa Transportu.

Komunikacja publiczna przyjazna senioromZmiany demograficzne w Europie polegające na starzeniu się społeczeństw nie są już ponurą wizją demografów. To jest teraźniejszość, w której żyjemy. Bardzo niski współczynnik urodzeń i zgonów, ujemny przyrost naturalny, który nie zapewnia wymiany pokoleń oraz wydłużająca się średnia życia kobiet i mężczyzn powoduje, że osób starszych jest coraz więcej. Są też częściej zauważani jako klienci i ważna grupa społeczna. Świadczą o tym liczne akcje i programy, które organizowane są z myślą o seniorach i w celu poprawy jakości ich życia.