Ochrona środowiska

P8230045Zarząd Transportu Publicznego zamierza sprawdzić, jakie dokładnie pojazdy poruszają się po Krakowie na co dzień oraz które z nich najsilniej zanieczyszczają powietrze. W najbliższych dniach ogłoszony zostanie konkurs na firmę do przeprowadzenia pomiarów.

edroga227Miasta odpowiadają za 75 proc. emisji dwutlenku węgla, zaś transport za 20–25 proc. światowej emisji. Zieleń tworzy enklawy czystego powietrza, dlatego największe metropolie sadzą drzewa, budują antysmogowe budynki i chodniki. Tyle samo pyłów, co pięcioletnie drzewo, jest w stanie wyłapać metr kwadratowy łąki antysmogowej, którą opracowano w Polsce. Specjalnie dobrane rośliny są tańsze w utrzymaniu i znacznie bardziej ekologiczne niż trawniki.

doodle 1388117 960 720Toksyczne składniki spalin samochodowych to głównie 3 składniki gazowe - tlenek węgla, węglowodory, tlenek azotu – oraz cząstki stałe. Ich emisja jest zależna od typu silnika, a również od normy emisji, jaką dany silnik spełnia. Silniki benzynowe czy napędzane gazem emitują głównie składniki gazowe, natomiast w silnikach diesla największym problemem jest emisja tlenków azotu i cząstek stałych.

edroga043Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski zwrócił się do marszałka województwa łódzkiego o wyjaśnienia w związku z problemem wysokiego poziomu hałasu wzdłuż autostrady A1 na odcinku Stryków - Tuszyn. Z wnioskiem o wszczęcie postępowania zwrócił się do marszałka również regionalny dyrektor ochrony środowiska w Łodzi.

macro dymNazwa smog pochodzi od dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła), a więc do jego powstania potrzebne są zanieczyszczone powietrze oraz spora wilgotność. To klasyczny londyński smog, silnie drażniący, o wyczuwalnym zapachu siarki. Takie warunki najczęściej występują na południu Polski – w górach czy kotlinach. Ale istnieje też inny rodzaj, tzw. kalifornijski, który zagraża dużym miastom, takim jak Warszawa, Łódź, Poznań czy Wrocław. W gorące, słoneczne dni zatruwają nas samochodowe spaliny.

environmental protection 326923 960 720Zwycięzcą tegorocznego konkursu Europejskie Drzewo Roku zostało węgierskie Drzewo migdałowe Śnieżnego Wzgórza w Peczu. Nasze polskie klęczące drzewo z Krasnegostawu w województwie lubelskim, zwycięzca konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2018, zajęło 6. miejsce. Wyniki europejskiego plebiscytu zostały ogłoszone 19 marca podczas ceremonii rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.