Drogi i mosty

Przebudowa trasy A1 dopiero po 2012 rokuLech Witecki, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, powiedział „Dziennikowi Gazeta Prawna”, że najpóźniej w lipcu ogłosi przetargi na wykonanie projektów trasy A1 z Tuszyna do Pyrzowic.

Jednak budowa drogi najprawdopodobniej rozpocznie się po mistrzostwach, aby uniknąć utrudnień i korków. Nie ma na nią także środków, gdyż miała być budowana za pieniądze prywatnego konsorcjum, któremu nie udało się zebrać funduszy. Jednak na pewno rozpocznie się budowa węzła "Stryków" łączącego A1 z A2. Jesienią 2011 roku ruszą także prace przy budowie A1 ze Strykowa do Tuszyna.

Monitoring przestępstw w ruchu drogowymW Thames Valley (Wielka Brytania) udało się w ciągu trzech lat zredukować liczbę wypadków drogowych. Stało się to po zastosowaniu przez policję specjalistycznej technologii do monitorowania przestępstw w ruchu drogowym.

Kierowcom zarejestrowanym przez kamerę na popełnieniu wykroczeń, takich jak przekraczanie prędkości, nie zapinanie pasów bezpieczeństwa, prowadzenie rozmów telefonicznych, proponuje się uczestnictwo w kursie reedukacyjnym, zamiast kary grzywny i punktów karnych.

Targi Autostrada-Polska 2010 w opinii wystawcówW dniach 11-14 maja Kielce już po raz siedemnasty stały się europejskim centrum drogownictwa. W zakończonych XVII Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA wzięło udział ponad 700 wystawców z 27 krajów. Kieleckie Targi są największą tego typu imprezą w Polsce i jedną z największych w Europie, co potwierdziła obecność największych światowych marek, koncernów oraz stowarzyszeń związanych z branżą, a także około 20 tysięcy zwiedzających.

Elektroniczne tablice na drogach za 500 milionów złotychInformacje o wypadkach, korkach, objazdach i trudnych warunkach atmosferycznych pojawią się na elektronicznych tablicach ustawionych na autostradach i drogach jeszcze przed Euro 2012, donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Drogowcy kończą prace nad studium wykonalności systemu zarządzania ruchem, a pierwsze znaki z elektronicznymi komunikatami pojawią się w połowie 2012 roku.

GDDKiA szacuje, że system może kosztować nawet 500 mln zł, z czego część środków ma pochodzić z unijnych funduszy.

Jeszcze nie wiadomo gdzie znajdą się centra zarządzania. Na razie zaplanowane są dwa: na autostradowych węzłach w Strykowie i Gliwicach.

Drogi zaczęły „wędrować”- Przedwczoraj, 23 maja, jedno osuwisko zeszło na drogi, wczoraj dwa. Pęknięcia nawierzchni w obszarach osuwiskowych pojawiają się nagle. W jakim tempie będą się ujawniały kolejne zniszczenia, trudno przewidzieć -  mówi Adam Czerwiński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Sączu. Szkody na drogach powiatu nowosądeckiego nie są skutkiem gwałtownej czy porywającej wody. One powstają teraz, gdy ustały opady. Skala kosztów związanych z usuwaniem tych zniszczeń może być dużo większa od tych poniesionych w poprzedniej powodzi, w 2001 roku.

Pierwsze powodziowe podsumowaniaW minionym tygodniu z powodu powodzi w ponad 100 miejscach na odcinkach dróg krajowych wprowadzono ograniczenia w ruchu pojazdów. Polegały one na kierowaniu ruchu jednym pasem drogi, wprowadzaniu objazdów oraz ograniczaniu prędkości. - Natomiast w 17 miejscach podjęto decyzję o zamknięciu odcinków dróg – poinformował Tadeusz Jarmuziewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.