Prawo

Resort infrastruktury opublikował projekt rozporządzenia w sprawie warunków lokalizacji w pasie drogowym dróg publicznych stacjonarnych urządzeń rejestrujących, sposobu ich oznakowania i sposobu dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące oraz w sprawie szczegółowych warunków wykonywania przez strażników gminnych (miejskich) czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego, a także projekt zmian rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Termin konsultacji społecznych projektów upłynął 2 lutego.

Odpowiedzialność w przypadku drogi realizowanej „pod ruchem”Praktyka związana z zarządzaniem drogami w tym wykonanie bieżących zadań związanych z utrzymaniem dróg, wbrew pozorom i regulacjom prawnym, przynosi szereg paradoksów związanych z sytuacjami zdarzającymi się bezpośrednio w terenie. Taką paradoksalną sytuacją jest wykonywanie prac inwestycyjnych na drodze, która nie została wyłączona z eksploatacji.

Regułą jest, że przy okazji tego rodzaju inwestycji zobowiązuje się wykonawcę do stosowania wszelkich możliwych zabezpieczeń z ograniczeniem ruchu do wahadłowego, w oparciu o sygnalizację świetlną, czy też ręczne sterowanie ruchem.

W ramach Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa działa specjalnie powołany Zespół ds. zamówień publicznych. Przygotował on propozycje zmian w  postępowaniach przetargowych. Zostały one przesłane do Dariusza Piasty - wiceprezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Wszyscy członkowie Zespołu są zgodni, iż problem stosowania pozacenowych kryteriów wyboru oferty w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych stanowi jedynie część spraw wymagających zmian.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa w piśmie adresowanym do wiceprezesa UZP następująco argumentuje swoje opinie:

Rynek zamówień otwierany na MSP cz. IIIstotnym celem wdrożenia nowego podejścia w zamówieniach publicznych jest promowanie innowacji. Rząd uznał, że wzrost innowacyjności gospodarki jest najprostszym i najskuteczniejszym środkiem pobudzania jej konkurencyjności. Zamówienia publiczne powinny zatem stymulować popyt na innowacyjne produkty, usługi i technologie. – To jest właśnie poszukiwanie i wskazywanie innych kryteriów służących ocenie oferty, niż tylko cena – podkreśla Dariusz Koba. - Jednak w przypadku zamówień innowacyjnych należy z dużą ostrożnością formułować warunki dotyczące doświadczenia, aby dopuścić do postępowania potencjalnych wykonawców chcących zaoferować rozwiązania nowatorskie – zwraca uwagę Dariusz Koba. Ponadto w dopuszczeniu składania ofert wariantowych dostrzeżono szanse na wybieranie w rozstrzygnięciach rozwiązań innowacyjnych.

Rynek zamówień otwierany na MSP cz. IOferty ekonomicznie najkorzystniejsze, a nie najtańsze, szczególnie w przypadkach nowatorskich technologii i specjalistycznych usług – to jedno z podstawowych założeń planowanej nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Jednak najważniejszym celem projektowanych zmian w ustawie jest szersze otwarcie zamówień publicznych na firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). W przygotowywanej nowelizacji kładzie się bowiem nacisk na budowanie ich potencjałów ekonomicznych.

Projekt nowelizacji specustawyMinisterstwo Infrastruktury przygotowało projekt założeń nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Zasadniczym celem tego projektu jest doprecyzowanie bądź zmiana obowiązujących przepisów w związku z kierowanymi do resortu wystąpieniami dotyczącymi problemów w ich stosowaniu.

Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 193, poz. 1194, z pózn. zm.), zwana specustawą, pomimo obowiązywania od 2003 r. budzi nadal wątpliwości co do sposobu w jaki organy powinny orzekać w niektórych sytuacjach. To powoduje przewlekłość postępowań administracyjnych i niejednorodne orzecznictwo organów w tym zakresie. Projektowana nowelizacja dotyczy procedury wydawania decyzji o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowych.