Mobilność

edroga948Od 2016 roku zmieni się przebieg drogi krajowej nr 80 łączącej Bydgoszcz z planowanym węzłem Pawłówek na trasie S5/S10 i węzłem Lubicz na autostradzie A1. W ten sposób wyprowadzony zostanie ruch ze ścisłego centrum miasta.

edroga956W 2014 roku przeprowadzone zostały badania w 94 punktach pomiarowych na terenie całej Polski. Badaniem objęto drogi krajowe, w tym autostrady i ekspresówki, drogi wojewódzkie i powiatowe na obszarze zabudowanym i niezabudowanym. Zgromadzono próbę ponad 900 tys. pojazdów. Badano m.in. średnie prędkości pojazdów i odstępy między nimi.

edroga127W Warszawie otwarto w ubiegły weekend centralną część drugiej linii metra. W tym roku zostanie rozstrzygnięty przetarg na kontynuację tej linii w kierunku zachodnim i północno-wschodnim. A jakie są szanse na budowę metra w Krakowie?

edroga182W lutym br. opublikowano informację o upadłości 60 przedsiębiorstw, których zsumowany obrót wyniósł nieco ponad 700 mln złotych, a zatrudnienie około 1200 osób. Budownictwo odnotowało w końcu wzrost, ale umiarkowany i niosący zagrożenie dla części współpracujących firm, zwłaszcza hurtowników i producentów materiałów.

fot2Marzenia – każdy z nas je posiada. Jeśli chodzi o samochody, wielu z nas w młodości marzyło o posiadaniu jakiegoś nowego modelu, na który jednak z różnych względów nie mogliśmy sobie pozwolić. Z kolei inni lubią samochody, które były produkowane zanim się urodzili, a atmosfera starszego modelu, zapach starzyzny i archaiczne rozwiązania dodają nuty egzotyki i obcości która przyciąga. Wspominaliśmy o tym w pierwszej części cyklu o youngtimerach.

edroga99010 marca Parlament Europejski przyjął przepisy, które pozwolą na wydłużenie kabin ciężarówek, jeśli spowoduje to zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenie zanieczyszczeń. Przepisy te zostały już nieformalnie uzgodnione w grudniu.