Mobilność

Do monitorowania natężenia ruchu w miastach można wykorzystać akustykę. Taką możliwość sprawdzono w ramach unijnego projektu badawczego EAR-IT.  A pionierskie zastosowanie tej technologii miało miejsce w hiszpańskim Santander.

Podczas trzech świątecznych dni na drogach doszło do 229 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 301 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 584 nietrzeźwych kierujących.

W tym roku świąteczne wyjazdy można było przedłużyć o weekend (27-28 grudnia). W tych dniach odnotowano 74 wypadki, w których zginęło 5 osób, a 105 zostało rannych. Zatrzymano łącznie 349 nietrzeźwych kierowców.

Najtragiczniejszym dniem była środa (24 grudnia) - w 113 wypadkach zginęło 18 osób, a 123 zostały ranne. Najmniej zdarzeń odnotowano w niedzielę (28 grudnia) - w 35 wypadkach zginęła 1 osoba, a rannych zostało 50.

W ubiegłym roku, w wigilię i dwa dni Świąt Bożego Narodzenia w 154 wypadkach zginęło 17 osób, a 174 zostały ranne. To prawie dwukrotnie mniej. Zbliżona była tylko liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 567 osób.

Źródło: KGP

Już w nieodległej przyszłości samochody będą wyposażone w nowoczesne oprogramowanie poprawiające w znaczny sposób bezpieczeństwo jazdy oraz obsługujące systemy komunikacji audiowizualnej oraz nawigacyjnej. Będzie to jednolite, zintegrowane oprogramowanie komunikujące się z centralnym serwerem, kompleksowo zastępujące obecnie stosowane zestawy wielu różnego typu urządzeń i aplikacji instalowanych w samochodach. Właśnie powstają nowe rozwiązania ICT (information and communications technology) dla samochodów elektrycznych.

W Nagykanizsa, położonym w południowo-wschodniej części Węgier, niedawno otworzono nową trasę rowerową, która połączyła to miasto z europejską siecią dróg rowerowych. Trasa jest efektem programu transgranicznej współpracy Węgier i Chorwacji oraz współdziałającej z nim Słowenii.

W 2008 roku w Utrechcie wprowadzono specjalne upoważnienia do darmowego korzystania ze wszystkich środków komunikacji publicznej. Celem było zmniejszenie natężenia ruchu w godzinach szczytu w ciągu dwóch lat prowadzenia najintensywniejszych prac drogowych w mieście. Pozwolenia wykupywali głównie przedsiębiorcy dla swoich pracowników. Inicjatywa okazała się sukcesem. Tysiące osób korzystało z darmowych przejazdów po mieście, znacząco zmniejszając zatłoczenie na remontowanych drogach.

Badanie dotyczące instalacji w pojazdach osobowych, dostawczych i ciężarowych tzw. czarnych skrzynek, czyli elektronicznych rejestratorów danych (Electronic Data Recorders – EDR), wykazało ich pozytywny wpływ na bezpieczeństwo i niskie koszty takiego rozwiązania.