Mobilność

Do rozpoczęcia obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22 września) pozostało już tylko kilka dni. Do tej pory zgłosiło się prawie 1600 chętnych miast, w tym najwięcej z Hiszpanii (434), Austrii (500) i Węgier (136). W Polsce będą to m.in.: Częstochowa, Elbląg, Gostyń,  Krzyż Wielkopolski, Nowy Dwór Gdański, Opole, Kraków, Wrocław, Lublin, Wągrowiec oraz Łódź.

Kultura i bezpieczeństwo na drodze, dbałość o stan opon oraz symulacja wypadku drogowego z udziałem wszystkich służb ratunkowych to tylko niektóre aspekty dziewiątej już edycji imprezy Moto Safety Day, która odbyła się 9 sierpnia w Sopocie przy molo.

Rząd Polski odniósł się pozytywnie  do działań Komisji Europejskiej mających na celu opracowanie agendy miejskiej UE. Podkreśla, że ujęcie na poziomie europejskim problemów i wyzwań przed jakimi stoją miasta oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań w ramach agendy miejskiej UE jest niezwykle ważne, zwłaszcza w kontekście podnoszenia jakości życia ich mieszkańców.

Co roku we wrześniu obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Każdy z nich skupia się na konkretnym temacie. Były już hasła: „Czyste powietrze - czas na Twój ruch”, „Zostań Ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!”,  „Nie warto zamykać się w samochodzie - wybierz wygodną alternatywę!”,  „Mądry transport – lepsze życie” czy „Popraw klimat swojego miasta”. W tym roku motto brzmi: „Nasze ulice, nasz wybór”.

Z europejskiego kosmodromu w Kourou (Gujana Francuska) 22 sierpnia br. wystrzelono rakietę z dwiema satelitami systemu nawigacji Galileo. To kolejne urządzenia tego projektu. Obecnie jest już ich sześć. Docelowo Komisja Europejska przewiduje funkcjonowanie w sieci Galileo trzydziestu satelit, w tym sześciu zapasowych. Ich pełne rozmieszczenie na orbicie ziemskiej ma nastąpić jeszcze przed końcem tej dekady lat. Nasz kontynent będzie więc miał zapewniony autonomiczny dostęp do przestrzeni kosmicznej, a z usług bazujących na europejskich satelitach skorzystamy już na przełomie 2014 i 2015 roku.

Podobnie jak wiele innych europejskich miast, Amsterdam boryka się z poważnymi problemami parkingowymi. Mieszkańcy centrum miasta spędzają średnio 12 minut szukając miejsca do zaparkowania. Aby rozwiązać ten problem, opracowano nowy plan parkingowy (Pakeerplan Amsterdam), który ma ograniczyć czas poszukiwania wolnego miejsca i tym samym przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.