Ochrona środowiska

23Około 3 hektarów trawników i zieleńców rozjeżdżanych jest każdego roku w Gdańsku. To powierzchnia prawie czterech boisk piłkarskich. Koszt odtworzenia i zabezpieczenia 100 m2 zieleni wynosi 3000 zł. Kwota potrzebna zatem na przywrócenie do stanu pierwotnego całej zniszczonej w Gdańsku zieleni to rocznie około 600 tysięcy zł!

edroga507Kraków lubi nowe technologie – inteligentne sterowanie ruchem, aplikacje ostrzegające przed smogiem czy korkami. Rozstrzygnięto już przetarg na inteligentne systemy parkingowe, a wkrótce dołączy do nich równie inteligentne oświetlenie.

edroga335Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 92 proc. ludności na świecie żyje w miejscach, gdzie przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza. W związku z tym opracowano specjalną interaktywną mapę, która wskazuje, gdzie jakość powietrza jest najgorsza. Model opiera się na danych pochodzących z pomiarów satelitarnych i około 3 tysięcy stacji naziemnych, zarówno w miastach, jak i na wsiach.

153Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił wszystkie skargi złożone na tzw. „uchwałę antysmogową” przyjętą na początku tego roku przez małopolski sejmik.

edroga223„Program ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku” został poddany konsultacjom społecznym. Otrzymane uwagi pozwoliły na wprowadzenie zmian oczekiwanych przez mieszkańców. Niebawem dokument trafi pod obrady Rady m.st. Warszawy.

edroga139Europosłowie wezwali Komisję Europejską (KE) do opracowania ambitnej propozycji jak najszybszego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla przez samochody ciężarowe.