Mobilność

accidentSekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ruszył z nową kampanią społeczną "Kierujesz życiem". Kampania ma trafić głównie do młodych kierowców, którzy - jak wskazują statystyki Policji - charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków.

hiszpania17 sierpnia po południu rozpędzona furgonetka wjechała w ludzi na ulicy La Rambla w centrum Barcelony. Władze potwierdziły, że zginęło co najmniej 13 osób, a ponad 100 zostało rannych.

edroga15421 września br., już po raz drugi, podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności odbędzie się projekt EDWARD (European Day without a Road Death) - Europejski Dzień bez Ofiar na Drogach.

solarisNa przestrzeni lat zmieniało się podejście i postrzeganie transportu publicznego. Kiedyś Margaret Thatcher twierdziła, że „osoba, która w wieku 26 lat jeździ autobusem może mieć poczucie życiowej porażki”. Później Gustavo Petro jako prezydent Bogoty, mówił, że „rozwinięty kraj to nie taki, w którym biedni mają samochody, ale taki, gdzie bogaci korzystają z transportu miejskiego”. Chodzi zarówno o zużycie energii, jak i zajęcie coraz cenniejszej przestrzeni publicznej.

IMG 0360Minął kolejny długi weekend, podczas którego nad bezpieczeństwem podróżujących czuwało kilka tysięcy funkcjonariuszy. Niestety, mimo starań i apeli, od 11 do 15 sierpnia br. doszło do 467 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 610 zostało rannych. Ponadto policjanci zatrzymali 1540 nietrzeźwych kierujących.

elektrZ pomocą unijnych środków kilkadziesiąt polskich gmin i samorządów zainwestuje w proekologiczny transport miejski. Według założeń resortu rozwoju, do 2021 roku po polskich drogach ma jeździć około tysiąca elektrycznych autobusów. Miasta widzą w tym korzyść, bo dzięki wymianie floty na autobusy hybrydowe i elektryczne obniżają koszty transportu miejskiego, a także poziom hałasu i emisji.