Mobilność

hyperloop280617 29Prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz prezes zarządu EUROLOOP Marek Gutt-Mostowy podpisali 28 czerwca list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie potencjalnego powstania w Jaworznie pierwszego testowego odcinka hyperloopa – przełomowego wynalazku transportowego opisanego w 2013 roku przez Elona Muska. Podróż między dzielnicami Jaworzna w kilka sekund, a z Krakowa do Gdańska w niespełna godzinę? Podjęta współpraca to pierwszy krok, aby w przyszłości mogło stać się to możliwe.

edroga102Jedną z ważniejszych decyzji, które podejmujemy podczas planowania wakacyjnych podróży, jest wybór środka transportu. Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie firmy Kongsberg Automotive, Polacy przede wszystkim stawiają na samochód. Aż 60 proc. badanych deklaruje, że podczas wakacji najczęściej wybiera ten środek transport. Drugim w kolejności jest samolot, którym podróżuje zaledwie 12 proc. Polaków.

edroga993Dzięki blisko 390 mln zł z Programu Polska Wschodnia poprawi się jakość podróżowania komunikacją miejską w Lublinie i Białymstoku. 27 czerwca br. zostały podpisane kolejne umowy na dofinansowanie zrównoważonego transportu miejskiego.

image008130 nowych tramwajów, nowe i przebudowane torowiska, parkingi Bike&Ride, ścieżki rowerowe, węzły przesiadkowe – to wszystko planowane efekty inwestycji polskich miast w transport publiczny. Gorzów Wielkopolski, Katowice, Poznań, Siechnice i Wrocław podpisały 28 czerwca z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowy o dofinansowanie tych projektów z funduszy unijnych.

IMG 2198Komisja Europejska przyznała dofinansowanie dla projektu pn. „Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie”. Jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w sierpniu, Kraków ogłosi przetarg na wykonanie studium, a rezultat tych prac poznamy w 2019 roku. Dokument odpowie na pytanie, w jakim kierunku miasto powinno rozwijać bezkolizyjny transport szynowy.

amarok 02Pickup to z definicji prosty pojazd użytkowy służący do pracy, musi więc być solidny i niezawodny. Warunki te spełnia dopracowany, bo produkowany już od 8 lat, Amarok. Ma wprawdzie użytkowy charakter, ale może być świetnie wyposażony.