Mobilność

image002Pod koniec ubiegłego roku przedstawiciele Wrocławia i Poznania podpisali z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowy o dofinansowanie budowy nowych linii tramwajowych.

autos 182795 960 72040 nowoczesnych i ekologicznych autobusów dla podróżnych w Tarnowie i parking na 188 samochodów obok dworca PKP w Mościcach to kolejne przykłady działań podejmowanych przez samorządy lokalne, wpisujących się w wojewódzką walkę ze smogiem. Wszystkie te inwestycje są współfinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

korek redSamochody osobowe w miastach pełnią coraz większą rolę transportową, co powoduje, że z roku na rok warunki ruchu się pogarszają, a ulice są coraz bardziej zakorkowane. Powód? Wskaźnik motoryzacji w Polsce w latach 80. wynosił ok. 100 samochodów na tysiąc mieszkańców, dziś jest to powyżej 500 na tysiąc mieszkańców. Wzrost jest ogromny, a układ transportowy nie jest w stanie się do niego dostosować. Samochody są też coraz tańsze, dostępniejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze. Jesteśmy też coraz bardziej przyzwyczajeni do korzystania z nich, głównie z powodu wygody takiego sposobu podróżowania.

01Dokker to lider polskiego rynku lekkich samochodów dostawczych, produkowany przez francuski koncern Renault pod wywodzącą się z Rumunii marką Dacia. Oferuje ładowność 750 kg, przestrzeń ładunkową o objętości 3,3 m3 i miejsca dla 2 osób.

DSC01198W Katowicach powstanie nowa linia tramwajowa wzdłuż ul. Grundmanna. Połączy ona dwie linie biegnące ul. Chorzowską oraz ul. Gliwicką. Dzięki tej inwestycji centrum miasta zyska tramwajową obwodnicę, a także możliwość dalszego rozwoju sieci tramwajowej – poprowadzenie linii od skrzyżowania ul. Grundmanna z ul. Gliwicką dalej do planowanego centrum przesiadkowego Sądowa, a w drugą stronę od skrzyżowania z ul. Chorzowską wzdłuż ul. Stęślickiego do dzielnic północnych miasta.

edroga564W okresie Świąt Bożego Narodzenia wielu kierowców pokonuje samochodem najdłuższą trasę w ciągu roku. Podróż samochodem w czasie świątecznym kojarzy się niestety z pokonywaniem setek kilometrów w pośpiechu i stresie spowodowanym dużym ruchem na drodze.