Ochrona środowiska

doodle 1388117 960 720Ruch samochodowy, szczególnie w dużych miastach, gdzie natężenie ruchu jest ogromne, ma kolosalny wpływ na jakość powietrza. NIK zwraca uwagę na brak przepisów i metod badawczych umożliwiających eliminację z ruchu drogowego pojazdów emitujących najbardziej szkodliwe dla zdrowia substancje. Organy kontroli ruchu drogowego (policja, inspekcja transportu drogowego) w niedostatecznym stopniu są wyposażone w sprzęt pomiarowy do kontroli spalin, a nawet jeśli go posiadają, to w niewielkim stopniu wykorzystują.

Pomorskie

Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska opublikował „Roczną ocenę jakości powietrza w województwie pomorskim za rok 2016”. Ocena jakości powietrza została wykonana w tym roku na podstawie danych z monitoringu powietrza atmosferycznego, który realizowany jest w ramach sieci Państwowego Monitoringu Środowiska oraz na podstawie wyliczeń w oparciu o modelowanie matematyczne wykonane na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zachęcamy do zapoznania się z treścią całego raportu.

environmental protection 326923 960 720Znani są już finaliści tegorocznego konkursu Drzewo Roku. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń nadesłanych z całej Polski, jury, złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew, wybrało 16 drzew, które są symbolem lokalnych społeczności, a także częścią naszej kultury i historii.

żaba trawna 1Minęło siedem dni pomocy płazom wędrującym w wiosennym okresie godowym oraz funkcjonowania Gdańskiego Płaziego Patrolu Interwencyjnego – jedynego telefonu całodobowego w Polsce, w którym można zgłaszać płazie wędrówki.

edroga055Każdej wiosny w Gdańsku sadzonych jest coraz więcej kwiatów. W tym sezonie oczy mieszkańców i turystów cieszyć będą ponad 52 tysiące kwiatów. To znów o kilka tysięcy więcej, niż rok wcześniej. 24 marca Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zaczyna pierwsze tegoroczne nasadzenia. W tym roku, inaczej niż dotychczas, jako pierwsze sadzone będą nie bratki, ale stokrotki. Będzie ich w sumie aż 3 tys. sztuk.  

frog 749277 960 720W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Gdańsk uruchomił akcję pomocy płazom wędrującym w wiosennym okresie godowym. Począwszy od 2008 roku miasto ratuje tysiące tych pożytecznych zwierząt. Gdańsk uruchomił też pierwszy w Polsce całodobowy telefon, pod którym można zgłaszać płazie wędrówki – Gdański Płazi Patrol Interwencyjny już działa.