Ochrona środowiska

edroga153Warszawa oraz gminy metropolii wspólnie walczą z zanieczyszczeniami powietrza. Kluczową sprawą jest wymiana i modernizacja źródeł ogrzewania.

intersectionGłównymi czynnikami wpływającymi na poziom hałasu przy drogach o płynnym i swobodnym charakterze ruchu są: natężenie ruchu, udział pojazdów ciężarowych, prędkość pojazdów, przekrój poprzeczny i podłużny drogi, rodzaj nawierzchni, a także ukształtowanie i zagospodarowanie terenu. W przypadku skrzyżowań drogowych, gdzie mamy do czynienia zwykle z przerywanym charakterem ruchu, ocena hałasu jest znacznie trudniejsza.

edroga218W lutym każdy może oddać swój głos na polskie drzewo w corocznym konkursie Europejskie Drzewo Roku. W tym roku naszym kandydatem jest topola Helena z Helu - zwyciężczyni krajowej edycji konkursu Drzewo Roku, organizowanego przez Klub Gaja. Spośród drzew z 13 europejskich krajów rywalizację wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów.

train 2947086 960 720- Jeżeli mówimy o zmianach klimatu i o tym jak jest wrażliwy na nie sektor transportu, to należy się koncentrować na tych czynnikach i parametrach, które w istotny sposób determinują pogorszenie funkcjonowania tego sektora – powiedziała dr hab. inż. Barbara Rymsza, prof. IBDiM, podczas III Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej TRANSEIA „Oceny oddziaływania na środowisko w budownictwie komunikacyjnym”. – W odniesieniu do transportu można popatrzeć na to przez pryzmat trzech obszarów: infrastruktury, środków transportu oraz komfortu socjalnego.

kuala lumpurZanieczyszczenie światłem to zwiększenie naturalnej ilości światła, spowodowane przez jego sztuczne źródła. To zanieczyszczenie na świecie rośnie gwałtownie, bo aż o około 6% na rok. Już na początku tego wieku dla 80% mieszkańców Stanów Zjednoczonych i 2/3 mieszkańców Unii Europejskiej noc jest jaśniejsza niż przy świecącym w pełni Księżycu.

edroga245W analizach akustycznych występuje wiele trudności związanych z interpretacją wyników pomiarów czy formułowaniem wniosków, które są niezwykle istotne podczas podejmowania decyzji o wyborze metody ochrony przed hałasem. Innym problemem są przepisy prawne, często niewłaściwie interpretowane.