Inżynieria ruchu

park 6092 960 720Od 6 listopada (poniedziałek) br. poborem opłat parkingowych zostaną objęte nowe ulice w dzielnicach Wrzeszcz i Aniołki. Dodatkowo na pięciu ulicach we Wrzeszczu pobór opłat zostanie rozszerzony o nowe odcinki. Tym samym w Gdańsku przybędzie 767 płatnych miejsc parkingowych oraz 56 parkomatów.

Inteligentne przejście WrocławskaLegniccy piesi i kierowcy otrzymali dwa bezpieczne, aktywne, oparte na inteligentnej technologii przejścia dla pieszych. Jedno na skrzyżowaniu ul. Złotoryjskiej z Asnyka, drugie na przejściu przez Wrocławską przy pierwszej bramie cmentarnej, przed skrętem w Polarną.

IMG 7525W drugiej połowie października Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) uzyskało rondo w Gliwicach, które pojawi się w miejscu obecnego skrzyżowania u zbiegu ulic: Kozielskiej, Wyczółkowskiego i Kresowej.

monitoring 401776 960 720Inteligentny system zarządzania ruchem został wdrożony w Lublinie 2 lata temu, ale już w zeszłym tygodniu Zarząd Dróg i Mostów podpisał umowę na jego rozbudowę. Zwiększenie funkcjonalności systemu pozwoli jeszcze bardziej usprawnić jego działanie, a także lepiej monitorować sytuację na drogach. Wartość zlecenia sięga 23 mln zł.

sign 441318 640Postępowanie na koncepcje, a następnie na dokumentację bezkolizyjnego przejazdu na Oruni w Gdańsku zostało ogłoszone. Opracowania mają dotyczyć wariantów przekroczenia torów kolejowych na wysokości ulicy Sandomierskiej. Firmy projektowe ubiegające się o wykonanie opracowania będą zgłaszać się do końca listopada.

sygnalWyświetlacze czasu stosowane przy sygnalizacjach świetlnych były w zeszłym roku jednym z gorących tematów. Miały swoich zwolenników i przeciwników, były montowane na skrzyżowaniach lub z nich usuwane. Niepewny był też ich status prawny. W końcu resort infrastruktury podjął decyzję, że mogą być stosowane. Nie wiadomo jednak, czy wyświetlacze poprawiają bezpieczeństwo lub przepustowość, ponieważ na dobrą sprawę nikt takich badań nie przeprowadził.