edroga055Każdej wiosny w Gdańsku sadzonych jest coraz więcej kwiatów. W tym sezonie oczy mieszkańców i turystów cieszyć będą ponad 52 tysiące kwiatów. To znów o kilka tysięcy więcej, niż rok wcześniej. 24 marca Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zaczyna pierwsze tegoroczne nasadzenia. W tym roku, inaczej niż dotychczas, jako pierwsze sadzone będą nie bratki, ale stokrotki. Będzie ich w sumie aż 3 tys. sztuk.  

- Pierwsze nasadzenia są przez wszystkich mocno wyczekiwane. Po długich zimowych miesiącach dają wiele radości, cieszą oko i pokazują, że wiosna stała się faktem. Bordowe i białe stokrotki zaczną pojawiać się na rabatach na Placu Kobzdeja i przy ul. Heweliusza, w rejonie pomnika Daniela Gralatha, przy skrzyżowaniu ul. Marynarki Polskiej/Wyzwolenia. Będą też stokrotkowe donice przy ul. Dmowskiego, na Placu Gustkowicza, przy budynku Krewetki, na Podwalu Grodzkim, Hucisku oraz na Ogarnej – zapowiada szefowa Działu Utrzymania Zieleni Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Ewelina Latoszewska.

Potem przyjdzie kolej na Park Oliwski. Wzbogaci się on w tym roku o blisko 26 tys. sztuk sadzonek. Będą to na początku bratki, potem w ich miejsce posadzone zostaną: aksamitki, koleusy, dalie, żeniszki, złocienie, szałwie, begonie, pelargonie i kanny.

Po tzw. ‘zimnych ogrodnikach’, już w maju, zaczną się nasadzenia letnie. W rejonie Starego i Głównego Miasta, Śródmieścia, Wrzeszcza i Oliwy kwietniki zostanie obsadzonych ponad 20 tys. sadzonek. Podobnie jak w zeszłym roku, najwięcej wśród nich będzie begonii w różnych wariantach kolorystycznych.  

W czerwcu na terenie miasta pojawią się również dekoracyjne konstrukcje kwiatowe:  
- 30 różnej wielkości wież kwiatowych, łącznie posadzonych zostanie w nich ponad 2,3 tys. roślin (lokalizacje: Targ Rybny, budynek Rady Miasta, Targu Drzewny, Wyspa Sobieszewska, Urząd Pracy, Urząd Miasta, Podwale Staromiejskie, zieleniec przy Szerokiej, plac Kobzdeja, zieleniec przy Heweliusza, Fontanna Czterech Kwartałów, Cmentarz Łostowice, Plac Solidarności,  

- 84 kwietników na słupach i latarniach, łącznie posadzonych zostanie w nich blisko 1,2 tys. roślin. (lokalizacje: Plac Kobzdeja, Dworzec PKP, budynek Rady Miasta, Targ Drzewny, Plac Wybickiego, Targ Węglowy, zieleniec vis a vis Teatru Wybrzeże, Błędnik, ul. Rajska, ul. Nowe Ogrody  

- 18 skrzynek na balustradach mostów (nowość), łącznie posadzonych zostanie w nich około setki roślin. Skrzynki pojawią się przy ul. Garncarskiej i na Hucisku.

Nasadzenia potrwają do końca czerwca.

Źródło: ZDiZ w Gdańsku

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.